poniedziałek, 12 marca 2012


O czym należy wiedzieć budując ogrodzenie zgodne z prawem

Właściciel może ogrodzić swoją nieruchomość. Musi się liczyć jednak z przepisami prawa i... racjami sąsiadów.

Dobrze by było aby na nowo podzielonych i zasiedlanych działkach sąsiedzi doszli do porozumienie  co do wyglądu i kosztu stawianego ogrodzenia.


Kto zapłaci za ogrodzenie między działkami?

Przepisy prawa nie regulują kwestii związanych z finansowaniem budowy ogrodzenia. Treść art. 154 § 1 Kodeksu cywilnego pozwala domniemywać, że mury, płoty, miedze, rowy i inne podobne urządzenia znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących służą do wspólnego użytku sąsiadów. Natomiast zgodnie z art. 154 § 2 korzystający z wymienionych obiektów są obowiązani ponosić wspólnie koszty ich utrzymania. Obowiązek ten nie obejmuje jednak kosztów wybudowania nowego ogrodzenia. Nie ma więc podstaw prawnych do obciążania sąsiada kosztami jego budowy, jeśli nie jest on zainteresowany jego powstaniem. Ogrodzenie jest własnością, dlatego koszt jego budowy obciąża tego, czyja własność ma być przez nie chroniona.
Właściciel posesji, któremu zależy na wykonaniu ogrodzenia a nie dojdzie do porozumienia z sąsiadem, sam będzie musiał sfinansować inwestycję. Dopiero po wybudowaniu ogrodzenia można będzie domagać się od sąsiada współfinansowania napraw i remontów. Natomiast, gdy stare ogrodzenie ulegnie całkowitemu zniszczeniu wówczas w budowie nowego ogrodzenia, koszty ponosi właściciel zainteresowany budową.


 Ogrodzenie :

Od strony sąsiada.
Najkorzystniej stawiać ogrodzenie dokładnie w osi granicy działek jako inwestycje wspólną. Jeśli jednak nie dojdziemy do porozumienia z sąsiadem w sprawie budowy, to należy je tak usytuować, aby nie przekraczało granicy nieruchomości należącej do inwestora. Unikniemy wtedy konfliktów i oskarżeń o naruszenie granic działki.
Od ulicy.
Ogrodzenie nie może przekraczać linii rozgraniczających ulicy. Jeżeli plan miejscowy przewiduje poszerzenie drogi, trzeba będzie przesunąć ogrodzenie w głąb działki i pozostawić poza nim pas gruntu przewidziany na drogę.
W przypadku działek położonych wzdłuż skrzyżowania dróg może okazać się, że ogrodzenie musi mieć ścięty narożnik. Jeśli bowiem po otrzymaniu zgłoszenia o zamiarze budowy ogrodzenia starosta dojdzie do wniosku, że jego wykonanie w granicach działki ograniczy widoczność użytkownikom dróg, a tym samym spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa, może w drodze decyzji wyrazić sprzeciw i zobowiązać inwestora do uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa.
Jeśli są wątpliwości co do przebiegu granic działki należy zlecić geodecie wznowienie znaków granicznych, względnie  przeprowadzić administracyjnie postępowanie rozgraniczeniowe. Jeżeli mamy wątpliwości co do przebiegu linii rozgraniczającej istniejącej lub planowanej ulicy, to również powinniśmy zatrudnić geodetę do jej wytyczenia. Nie ma co prawda takiego obowiązku, ale pozwoli to uniknąć ewentualnych kosztów w przypadku konieczności przestawienia ogrodzenia.


 www.solmetal.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz